Jak to všechno začalo?......

Pětičlenná rocková kapela Jiří Schelinger revival band pochází z okolí Valašských Klobouk, ležících přibližně 40 km od Zlína… a necelých 10 km od Študlova-valašské undergroundové Mekky (kdo zná Plastic People of the Universe, ví o čem je řeč).

 

Historie kapely se začala psát v roce 1999, kdy se pár muzikantů, již dostatečně protřelých v místních hudebních seskupeních, rozhodlo, že by chtěli vzdát hold velikánovi české rockové scény konce 70. a začátku 80. let. A tím nebyl nikdo jiný, než zpěvák s charismatickým a nezaměnitelným hlasem – Jiří  S CH E L I N G E R.

 

Za bicí usedl Jiří Nedavaška(LEŽÉRNĚ A VLEŽE), baskytary se chopil Milan Švrčina (ex-LUX, ex-OBELISK),  o posty kytaristů se podělili Ivan Strnad (INTOLERANCE, ex-POWER 5, ex-MECHECHE) a Zdeněk Žák (ex-OCELOT). Za mikrofon se postavil Laďa Loucký (INTOLERANCE, ex-FREEDOM, ex-IRONIE) – zpěvák, jehož barva hlasu je podle mínění fanoušků a kamarádů Jirky Schelingera, téměř shodná s tou Jirkovou.

V této sestavě kapela objížděla okolní festivaly a kluby, s repertoárem asi 15ti - spíše rockových - skladeb Jirky Schelingera. Například Jahody mražený, Co dělá indián, Jsem prý blázen jen, Nám se líbí, atd…

 

V dubnu 2000 odchází Zdeněk Žák na jeho místo přichází teprve 19-ti letý nadějný kytarista Roman Bařinka (ex-ŠVEHOLNÍCI, ex-REBORN, ex-SUGAR BABY) a repertoár se začíná rozšiřovat o další skvělé skladby. Ten, ač jako nováček, musel  odehrát následující letní sezónu roku 2000 bez svého kytarového kolegy Ivana Strnada, který v té době bojoval s těžkou nemocí.

Na začátku roku 2001 se do kapely vrací, již v plné síle Ivan Strnad  a za bicí usedá místní bubenická legenda - Laďa Fojtík (ex-LUX, ex-MECHECHE), který vystřídal Jirku Nedavašku.

 

Během příštích pěti let, tato parta muzikantů objíždí desítky akcí, klubů a festivalů. Namátkou třeba – Mořický festival revivalů, Festival Kamínka v Roštíně u Kroměříže (pořádaný likérkou R. Jelínek), Oslavy výročí založení pivovaru Radegast, Benefiční koncerty pro Dětský domov Smolina, spousty společných zábav s místními rockovými kapelami a samozřejmě nesmíme zapomenout na naši milovanou Ostravu, v jejíž klubech (Benátky, Chlív, Marley, Altán,…) a na  Stodolní ulici (Sky club, Boomerang, Templ,atd…) kapela našla spoustu nových kamarádů a stálých fanoušků a odehrála zde  řadu koncertů a memoriálů Jiřího Schelingera.

Při této příležitosti nemůžeme  nezmínit jméno šestého, nehrajícího člena kapely, Jardy Brandýsa z Ostravy, bez jehož přičinění a lásky k muzice Jirky Schelingera, by se patrně spousta těch skvělých akcí v Ostravě asi nikdy neuskutečnila. Díky, Jardo!!!

 

V lednu roku 2006 odlétá Roman Bařinka na roční stáž do Portugalska. Po tuto dobu ho zastupuje mladý a šikovný kytarista Vojta Šimoník (ex-MASTER, ex-EAGLEHEART, ex-AWEYK) a za bicí přichází zkušený a rytmicky nekompromisní Petr Pechanec (SEXYBONBONS).

V prosinci 2006 se do kapely vrací Roman Bařinka a týden po jeho návratu již kapela odjíždí hrát do Ostravy do klubu Templ.

 

Léto  2007 je velmi plodné, co se týká živého hraní a už už to vypadalo, že se sestava kapely konečně stabilizuje. Ale v září oznamuje bubeník Petr Pechanec, že odchází z kapely a místo něj nastupuje mladý, energický a velmi nadaný Jiří Machyl (ex-WILDERNESS).

V roce 2008 kapela hraje na klubových scénách i velkých festivalech. Odehrává několik skvělých vystoupení na ostravské klubové scéně (Marley, Chlív, Parlament, Garage). Okolo vánočních svátků se kapela vydává na malé ,,turné" po Moravě: Vánoční trhy Olomouc, Krnov, Štěpánská zábava v Bojkovicích a předsilvestrovské vystoupení ve Zlíně - Zelenáčově šopě.

V březnu roku 2009 dochází po vzájemné dohodě k odchodu dlouholetého baskytaristy a jednoho ze zakládajících členů kapely - Milana Švrčiny. Uvolněný post je nabídnut Jakubovi Šimoníkovi (ex-GRYFIS, FOREIGN AXIDENT, APARTY).

Rok 2010 přinesl několik vydařených koncertů (revivalový festival ve Štěpánkovicích, Klobucké rockování...). Kapela se také v čím dál hojnější míře objevuje na firemních akcích (KOFOLA, a. s., STAEG, a. s.,...) a ,,plesových" pódiích. Před letními prázdninami jsme osloveni s nabídkou, abychom se ujali role předskokana skupiny SLADE, která měla vystoupit v zámeckém areálu v Buchlovicích. Počáteční nadšení však vystřídá následné zklamání, neboť koncert se nakonec nekonal z důvodu náhlého onemocnění zpěváka a kytaristy Davea Hilla).

Od dubna tohoto roku dochází  k postupnému zhoršování zdravotního stavu Ivana Strnada. Na podzim kapela oslovuje mladého a nesčetnými vystoupeními zkušeného kytaristu Martina Matúšů (ex MASTER) s nabídkou stát se ,,záložním" kytaristou. Tu přijímá, avšak následná Ivanova hospitalizace ho přesunuje z kategorie ,,záložní" do ,,trvalý".

V prosinci 2010 Ivan Strnad umírá a kapela tak uzavírá jednu kapitolu své existence s celkově omlazeným ,,kádrem".

Na konci května 2011 opouští kapelu jeden z tahounů: kytarista Roman Bařinka. Důvodem jeho odchodu je dlouhodobý pracovní pobyt v zahraničí. Na jeho místo kapela přijímá Davida Bůbelu, kytaristu známého z formací Decide, Študlov Community, či Non Revolver. David se do nastudování repertoáru vrhá s chutí a vůlí nezlomnou.......

 

V této sestavě jsme odehráli snad zatím naše nejprofesionálnější vystoupení co se dramaturgie a spoluúčinkujících týče – 1. ročník ,,retrofestivalu“ GOLD FEST v Nitře. Ze zapadlých koutů Valašska až na pódium se Sagvanem Tofim, Peterem Nagym, Michalem Davidem, kapelami Turbo, Modus a Tublatankou.... :-)

  Ovšem v této sestavě jsme vydrželi jen rok. Květen 2012 pro nás znamená odchod Martina Matúšů (z důvodů časové zaneprázdněnosti a rozdílných priorit ve vztahu ke koncertování) a příchod Martina Návrata z Vizovic (působící ještě v revivalu Franka Zappy). Díky jeho zápalu, snaze a nespornému talentu, s kterými se vrhl do zkoušení repertoáru, jsme nebyli nuceni omezit domluvená vystoupení.