Historie

Jak to všechno začalo?......

Pětičlenná rocková kapela Jiří Schelinger revival band pochází z okolí Valašských Klobouk, ležících přibližně 40 km od Zlína… a necelých 10 km od Študlova-valašské undergroundové Mekky (kdo zná Plastic People of the Universe, ví o čem je řeč).


Historie kapely se začala psát v roce 1999, kdy se pár muzikantů, již dostatečně protřelých v místních hudebních seskupeních, rozhodlo, že by chtěli vzdát hold velikánovi české rockové scény konce 70. a začátku 80. let. A tím nebyl nikdo jiný, než zpěvák s charismatickým a nezaměnitelným hlasem – Jiří  S CH E L I N G E R.


Za bicí usedl Jiří Nedavaška(LEŽÉRNĚ A VLEŽE), baskytary se chopil Milan Švrčina (ex-LUX, ex-OBELISK),  o posty kytaristů se podělili Ivan Strnad (INTOLERANCE, ex-POWER 5, ex-MECHECHE) a Zdeněk Žák (ex-OCELOT). Za mikrofon se postavil Laďa Loucký (INTOLERANCE, ex-FREEDOM, ex-IRONIE) – zpěvák, jehož barva hlasu je podle mínění fanoušků a kamarádů Jirky Schelingera, téměř shodná s tou Jirkovou.

V této sestavě kapela objížděla okolní festivaly a kluby, s repertoárem asi 15ti - spíše rockových - skladeb Jirky Schelingera. Například Jahody mražený, Co dělá indián, Jsem prý blázen jen, Nám se líbí, atd…


V dubnu 2000 odchází Zdeněk Žák na jeho místo přichází teprve 19-ti letý nadějný kytarista Roman Bařinka (ex-ŠVEHOLNÍCI, ex-REBORN, ex-SUGAR BABY) a repertoár se začíná rozšiřovat o další skvělé skladby. Ten, ač jako nováček, musel  odehrát následující letní sezónu roku 2000 bez svého kytarového kolegy Ivana Strnada, který v té době bojoval s těžkou nemocí.

Na začátku roku 2001 se do kapely vrací, již v plné síle Ivan Strnad  a za bicí usedá místní bubenická legenda - Laďa Fojtík (ex-LUX, ex-MECHECHE), který vystřídal Jirku Nedavašku.


Během příštích pěti let, tato parta muzikantů objíždí desítky akcí, klubů a festivalů. Namátkou třeba – Mořický festival revivalů, Festival Kamínka v Roštíně u Kroměříže (pořádaný likérkou R. Jelínek), Oslavy výročí založení pivovaru Radegast, Benefiční koncerty pro Dětský domov Smolina, spousty společných zábav s místními rockovými kapelami a samozřejmě nesmíme zapomenout na naši milovanou Ostravu, v jejíž klubech (Benátky, Chlív, Marley, Altán,…) a na  Stodolní ulici (Sky club, Boomerang, Templ,atd…) kapela našla spoustu nových kamarádů a stálých fanoušků a odehrála zde  řadu koncertů a memoriálů Jiřího Schelingera.

Při této příležitosti nemůžeme  nezmínit jméno šestého, nehrajícího člena kapely, Jardy Brandýsa z Ostravy, bez jehož přičinění a lásky k muzice Jirky Schelingera, by se patrně spousta těch skvělých akcí v Ostravě asi nikdy neuskutečnila. Díky, Jardo!!!


V lednu roku 2006 odlétá Roman Bařinka na roční stáž do Portugalska. Po tuto dobu ho zastupuje mladý a šikovný kytarista Vojta Šimoník (ex-MASTER, ex-EAGLEHEART, ex-AWEYK) a za bicí přichází zkušený a rytmicky nekompromisní Petr Pechanec (SEXYBONBONS).

V prosinci 2006 se do kapely vrací Roman Bařinka a týden po jeho návratu již kapela odjíždí hrát do Ostravy do klubu Templ.


Léto  2007 je velmi plodné, co se týká živého hraní a už už to vypadalo, že se sestava kapely konečně stabilizuje. Ale v září oznamuje bubeník Petr Pechanec, že odchází z kapely a místo něj nastupuje mladý, energický a velmi nadaný Jiří Machyl (ex-WILDERNESS).

V roce 2008 kapela hraje na klubových scénách i velkých festivalech. Odehrává několik skvělých vystoupení na ostravské klubové scéně (Marley, Chlív, Parlament, Garage). Okolo vánočních svátků se kapela vydává na malé ,,turné" po Moravě: Vánoční trhy Olomouc, Krnov, Štěpánská zábava v Bojkovicích a předsilvestrovské vystoupení ve Zlíně - Zelenáčově šopě.

V březnu roku 2009 dochází po vzájemné dohodě k odchodu dlouholetého baskytaristy a jednoho ze zakládajících členů kapely - Milana Švrčiny. Uvolněný post je nabídnut Jakubovi Šimoníkovi (ex-GRYFIS, FOREIGN AXIDENT, APARTY).

Rok 2010 přinesl několik vydařených koncertů (revivalový festival ve Štěpánkovicích, Klobucké rockování...). Kapela se také v čím dál hojnější míře objevuje na firemních akcích (KOFOLA, a. s., STAEG, a. s.,...) a ,,plesových" pódiích. Před letními prázdninami jsme osloveni s nabídkou, abychom se ujali role předskokana skupiny SLADE, která měla vystoupit v zámeckém areálu v Buchlovicích. Počáteční nadšení však vystřídá následné zklamání, neboť koncert se nakonec nekonal z důvodu náhlého onemocnění zpěváka a kytaristy Davea Hilla).

Od dubna tohoto roku dochází  k postupnému zhoršování zdravotního stavu Ivana Strnada. Na podzim kapela oslovuje mladého a nesčetnými vystoupeními zkušeného kytaristu Martina Matúšů (ex MASTER) s nabídkou stát se ,,záložním" kytaristou. Tu přijímá, avšak následná Ivanova hospitalizace ho přesunuje z kategorie ,,záložní" do ,,trvalý".

V prosinci 2010 Ivan Strnad umírá a kapela tak uzavírá jednu kapitolu své existence s celkově omlazeným ,,kádrem".

Na konci května 2011 opouští kapelu jeden z tahounů: kytarista Roman Bařinka. Důvodem jeho odchodu je dlouhodobý pracovní pobyt v zahraničí. Na jeho místo kapela přijímá Davida Bůbelu, kytaristu známého z formací Decide, Študlov Community, či Non Revolver. David se do nastudování repertoáru vrhá s chutí a vůlí nezlomnou.......


V této sestavě jsme odehráli snad zatím naše nejprofesionálnější vystoupení co se dramaturgie a spoluúčinkujících týče – 1. ročník ,,retrofestivalu“ GOLD FEST v Nitře. Ze zapadlých koutů Valašska až na pódium se Sagvanem Tofim, Peterem Nagym, Michalem Davidem, kapelami Turbo, Modus a Tublatankou.... :-)

  Ovšem v této sestavě jsme vydrželi jen rok. Květen 2012 pro nás znamená odchod Martina Matúšů (z důvodů časové zaneprázdněnosti a rozdílných priorit ve vztahu ke koncertování) a příchod Martina Návrata z Vizovic (působící ještě v revivalu Franka Zappy). Díky jeho zápalu, snaze a nespornému talentu, s kterými se vrhl do zkoušení repertoáru, jsme nebyli nuceni omezit domluvená vystoupení.

Rok 2017 byl pro další působení kapely celkem přelomový. Po cca pětileté ustálené sestavě se kapelu rozhodl opustit basák Kuba. Nastalo hledání „ nové krve“. Toto se moc nedařilo. Chvíli jsme se potáceli a neustále hledali posilu na post baskytaristy. Než jsme mohli toto vyřešit, přišla další nečekaná demise. Odešel bubeník Jirka. Potáceli jsme se na hraně rozpadu. Sehnat kompletní rytmickou sekci se zdálo zprvu nemožné. Nicméně všechno zlé je k něčemu dobré… Před koncem roku přichází nový basový kytarista. Člověk v hudebním světe ostřílený a zkušený. Známý ze svého dlouhého profesionálního působení z kapely FLERET. Tento na levou stranu hrající a jako motorkář vypadající muzikant není nikdo jiný než Vladimír „ Dědek “ Mokráš.
Bubeníka nám seslalo snad samo nebe… Dlouholetý osvědčený člen kapely AKCENT není nikdo jiný než Milan Přívara, muzikant s dlouholetou zkušeností, vyhraný a přesný jako stroj
. Navíc Milan za laskavého svolení své neskutečně tolerantní ženy svolil a nabídl nám prostory ke zkoušení přímo u nich doma, na Lukově. Takže celá zkušebna se po dlouhých letech přesunula na nové místo.
Začali jsme znovu dřít a pravidelně se scházet. Toto naše snažení získalo zadostiučinění ve vyprodané Zelenáčově šopě ve Zlíně. Tento jarní koncert pravidelně opakujeme a bereme ho jako jakýsi mezník, jako další startovní bod… Prostě jedeme dál. Hrajeme a snažíme se hudbou rozdávat radost. Protože kdo zná Jirku Schelingera, ten ví, že „ Hudba radost dává “ …

Syndikovat obsah